Volání po přirozeném běhu věcí, po přírodních materiálech a surovinách ve stavebnictví, v nábytkovém průmyslu nebo v průmyslu potravinářském, je mezi lidmi stále větší. Přibývá těch, co se zajímají o své vlastní zdraví a zdraví svých blízkých, a co se cíleně vyhýbají syntetickým náhražkám. Stojí to za námahu, neboť ta se vám v průběhu nadcházejících let platně zúročí.
Je to přírodní materiál
Dřevo a kámen patří k nejstarším přírodním surovinám, které se vyznačují mnoha přednostmi.
Nejsou to alergeny – alergie vznikají převážně kvůli přehnané reakci na nepřirozené předměty, potraviny a chemikálie, s nimiž přijdeme do styku. Dřevo a kámen do této kategorie rozhodně nepatří a nejsou známy žádné alergické projevy v bezprostředním kontaktu pokožky či sliznic s různými druhy kamenných obkladů a dlažeb. Pískovec, granit, rula, žula, břidlice – to vše mohou brát do rukou i děti a samozřejmě po nich našlapovat i bosými chodidly. Vsadíte-li na venkovní dlažbu z kamene, bude to nejvhodnější řešení, jaké s ohledem na vaše zdraví a zdraví vašich blízkých můžete zvolit.
Dlouho vydrží – keramické obklady jsou poměrně křehké a mohou rychleji podléhat opotřebení a povětrnostním vlivům, než výrobky z kamene. Snadno se o tom přesvědčíte na hradech a zámcích, kde jejich majitelé si byli dobře vědomi, jaké vlastnosti mohou od kamene očekávat. Tyto památkové objekty je přežily o mnoho stovek let, a v některých případech i bez nutnosti rozsáhlých asanačních prací.
Sledujte deklarované vlastnosti – nepodléhejte přílišnému nadšení při prvním pohledu na kamenné obklady a raději si ověřujte fakta – zda jde o výrobek skutečně vhodný do exteriéru. Musí být především odolný vůči mrazu, minimálně nasákavý vodou, nesmíte na něm uklouznout a zlámat si nohu, musí být odolný vůči mechanickému otěru a musí být i patřičně tvrdý.