Není tapeta jako tapeta
Klasická papírová či vinylová tapeta může být ozdobou interiéru a prokazují to i některé historické stavby v novogotickém stylu, kupříkladu zámek Lednice a zámek Hrádek u Nechanic. Když si dáte opravdu záležet a budete velmi pečliví a šikovní, možná se vám podaří docílit toho, aby spoje jednotlivých rolí nebyly takřka vůbec vidět. Někdy je to ovšem téměř nemožné a i když se snažíte sebevíc, spojů si prostě povšimnete. Ty vám pak kazí celkový dojem z vaší práce, i když jste třeba vybrali tapetu skutečně pěknou a vkusnou.
U tekutých tapet se nemusíte obávat žádných spojů, nejsou to papírové role, ale sypká hmota, která se ředí s vodou a nanáší podobně, jako jiné materiály polotekuté až kašovité konzistence, jako je malta, lepidla či tmel. Při troše šikovnosti se vám jistě podaří docílit žádoucího vzhledu, a abyste byli lépe v obraze, jak mohou některé realizace vypadat, prohlédněte si publikované fotografie v mnoha recenzích či blozích.
Dejte přednost přírodnímu materiálu
Tekuté tapety ovšem nejsou novodobým objevem, lidé je využívali před několika sty lety v jihovýchodní Asii, ale dnes si opět získaly své příznivce díky tomu, že se snažíme navracet k přírodním, a tedy přirozeným zdrojům stavebních materiálů a bytových doplňků.
Základem pro výrobu všech barevných odstínů a odlišných vzorů tekutých tapet je celulóza, zdravotně zcela nezávadná složka, která nemá žádný negativní vliv na různé alergie a civilizační choroby. Další složkou je bavlna a hedvábí, tedy opět čistě přírodní hmota, která se neřadí mezi alergeny.
Zakrytí nerovností
Značnou výhodou této technologie je atraktivní vzhled, který umocňuje i schopnost vrstvy tapet skrýt různé prasklinky, hrbolky a další nerovnosti povrchu, které kazí celkový dojem v interiéru. Můžete je využít i pro různé výklenky, křivé rohy, oblé hrany, budou se dobře vyjímat jako souvislá stěna, lze je aplikovat jen jako sokl, ozdobný pruh, dekorativní ornament v návazných křivkách i rovinách.